Najpopularniejsze tkaniny – co musisz o nich wiedzieć

Kupując ubrania powinniśmy zerkać na ich skład, napisany na metce wszytej wewnątrz, najczęściej w dolnej części ubrania. Wielu użytkowników nie wie bowiem, jaki wpływ na ich ciało oraz kondycję skóry, włosów, a nawet ogólne samopoczucie mogą mieć tkaniny, które nosimy. Odwiedzając sklep z tkaninami, warto najpierw zapoznać się z podstawowymi parametrami, jakimi cechują się poszczególne materiały.

Bawełna

To najbardziej popularny materiał pochodzenia roślinnego, który znany jest ze swojej wszechstronności zastosowania i wygody użytkowania. Bawełna jest materiałem bardzo wytrzymałym, miękkim oraz dobrze wchłaniającym wilgoć, co zdecydowanie poprawia komfort noszenia. Sklep z tkaninami, do którego się wybierzemy, z pewnością będzie miał w swojej ofercie również bawełnę z domieszkami, na co musimy uważać.

Wełna

Wytwarzana z sierści zwierząt takich jak lamy, kozy, wielbłądy czy owce. Z tego powodu są to tkaniny bardzo wysokiej jakości i o dużej wytrzymałości i trwałości, przez co są dosyć drogie – najlepszym miejscem do jej zakupu będzie hurtownia lub sklep internetowy z tkaninami, w którym ceny będą o wiele niższe, niż te, które oferuje sklep stacjonarny.

Poliester

Tkanina, którą każdy sklep z materiałami ma w swojej ofercie w tysiącach wariantów. Jest to materiał syntetyczny, który w całości został stworzony sztucznie i nie zawiera żadnych włókien pochodzenia naturalnego. Bardzo słabo chłonie wodę, jest nieprzewiewny i nieprzyjemny w dotyku. Pomimo tego, że jest bardzo tani (sklep internetowy z tkaninami zaproponuje nam go już w cenie kilku złotych za metr bieżący), powinniśmy unikać go jak ognia, ponieważ nasze ciała źle znoszą ich towarzystwo.

Akryl

Przez wielu ludzi okrzyknięty najgorszym materiałem odzieżowym. Jest tanim, syntetycznym zamiennikiem wełny, jednak – analizując właściwości obydwu materiałów – ma z nią niewiele wspólnego. Przede wszystkim Nie daje on w ogóle uczucia ciepła, a jeśli już zdarzy nam się w nim spocić, to czujemy się w nim jak w plastikowym, nie oddychającym worku. Ponadto bardzo się mechaci, co powoduje, że ubrania z niego wykonane szybko wyglądają na stare.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *