Recykling mody – łatwe zmiany krawieckie

W dzisiejszych czasach wiele mówi się o recyklingu różnych materiałów, rzadko jednak wspomina się o przetwarzaniu i odzyskiwaniu pewnych fragmentów mody. Co prawda niektóre wielkie sieci sklepów odzieżowych proponują użytkownikom zwrot nieużywanych lub zniszczonych ubrań, które potem przetwarza się na nowe włókna lub gąbki czy plastikowy granulat, ciągle jest to jednak odłam zbyt mały, by mówić o recyklingu mody na skalę światową.

Po mamie, po babci

Recykling mody to nie tylko przetwarzanie istniejących materiałów na rzeczy o innym zastosowaniu. Recyklingiem mody może być także ponowne przywrócenie do życia starych ubrań po rodzicach czy dziadkach. Warto pamiętać, że materiały, które kiedyś nosiły nasze mamy i babcie nie były tak sztuczne, jak te dostępne dzisiaj, a moda przecież powraca. Dobrym pomysłem jest zatem przeszukanie dokładnie domowych strychów i szaf babć oraz mam, żeby znaleźć prawdziwe modowe perełki.

Po kimś z drugiego końca świata

Jeżeli jednak nie znajdziemy niczego, co interesowałoby nas w szafie mamy czy babci, na polowanie możemy udać się do second handu. Znajdziemy tutaj zarówno ubrania całkiem nowe jak i te vintage, z dobrym składem i ponadczasowymi krojami. Zapłacimy za nie grosze, dając im jednocześnie nowe życie.

Stare rzeczy i co dalej

Modną w ostatnim czasie metodą przeróbki starych ubrań jest między innymi obszywanie ich naszywkami – haftowanymi wiatami, logami zespołów czy motywami zwierzęcymi. Świetnie sprawdzi się to na spodniach, kurtkach a nawet bluzkach. Dodatkowo, jeśli spodnie lub kurtka są z prawdziwego jeansu (kiedyś nie było jeansu z dodatkiem stretchu), to bez problemu możemy w nim wykonać efektowne dziury czy przetarcia, a całość wymoczyć w wybielaczu, aby zmienić wzór i kolor.

Zabawa modą na każdą kieszeń

Możliwości mamy zatem wiele – szczególnie, że właśnie do modowych łask powracają wzory i fasony z młodości naszych dziadków czy rodziców. Zarówno klasyczne, plisowane spódnice do łydki po babci, czy tak zwane „mom jeans” o prostej nogawce i wysokim stanie, jesteśmy zdolni przerobić sami w domu, przy odrobinie chęci i dobrego humoru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *